HTML

jgs

Friss topikok

Linkblog

Kertépítős II.

2008.11.07. 10:04 jgs

 

Mit csinál a naív ügyfél, ha problémája akad, amihez nem ért? Megkeres egy szakembert, mondaná már meg, mibe fáj a megoldás. Mire oda jutottunk, hogy kijött a kertépítő felmérni a terepet, már némi utánanézésen túl voltam, és végignéztem két szomszédnál is a rendszer kiépítését, és bár hallomásból voltak infoim a kiépítés költségeiről, mégis a szívemhez kaptam, mikor elhangzott a cca 500 k HUF-os ajánlat. Némi telefonos értekezés után kiderült, hogy a durván 350k nettó anyagárat tartalmazó rendszer árát illetően nem fogunk tudni zöld ágra vergődni, így köszönettel lemondtam a kivitelezés kiszervezéséről, és nekigyűrkőztem amolyan minden-mindegy alapon.

A tervezés menete (nagy vonalakban) a következő:

(1) kimérjük a vízforrás vízhozamát 3-3.5 bar mellett. A tényleges, azaz a fogyasztókon megjelenő hozam ettől valószínűleg eltérő lesz, mivel egyrészt a csőben áramló folyadék a cső hosszával egyenes arányban lassul, másrészt jelentősen befolyásolja a nyomásviszonyokat, ha a vízforrás nincs teljesen egy szintben a fogyasztókkal. Mindkét korrekció elvégzéséhez találhatók táblázatok a neten is (egy későbbi részben linkelek). Ha a kert nem túl nagy (azaz néhánytíz méter hosszt feltételezünk legnagyobb csővezetéknek, akkor 20%-os hozamcsökkenéssel már némi felültervezés is benne van a korrekcióban. Ezzel bár ront(hat)unk a költséghatékonyságon, ez a romlás jó eséllyel nem lesz jelentős. A forráshoz közelebbi körökön bőven elég 10% levonás. Ezen a ponton valószínűleg minden szakember felhördülne, hogy mekkora hiba "hasraütésre" becsülni, de kis távolságon (<100 m), kis szintkülönbségek mellett (<1-2 m) nincs jelentős súrlódási veszteség, illetve ennek hatását ellensúlyozhatja az esetleges vízhozam-ingadozás. Felültervezés mindenképp javallott, egyrészt a már említett hozam-ingadozások miatt, másrészt a nem tervezett hatásokat figyelembe veendő (pl. szerelvények, ill. a cső ívei miatti nyomásesés-többletek).

(2) Méretarányos vázlatrajzot készítünk, amelyen bejelölgetjük, hol kellene legyenek az öntözőfejek. Két fő szempontot kell figyelembe venni: (a) minél egyenletesebb vízkijuttatást valósítsunk meg, és (b) lehetőség szerint tartsuk az anyagköltséget minél alacsonyabban

Az (a) ponthoz annyit, hogy hüvelykujj-szabályként a "legyen minden sarokban öntözőfej", valamint az "egy fejet minimum 2 másik locsoljon" elvek alkalmazandók, de az sem mindegy, hogy az öntözendő terület mekkora részei kapnak közvetlen napot, és mekkora részei árnyékosak. Utóbbiakra lehet kicsit "lazábban" tervezni.

A (b) pont esetében figyeljünk rá, hogy ne válasszunk olyan fejeket, amelyek fogyasztása meghaladja a vízforrás hozamát (persze tekintettel a szükséges korrekciókra), és soha ne használjunk különböző típusú fejeket egy körön!

Miután megvannak a fejek helyei, (3) azokból olyan csoportokat (köröket) alakítunk ki, amelyek egy időben képesek működni (azaz az összfogyasztás nem haladja meg a forrás hozamát). Ha kisebb fogyasztású fejeket használunk, kevesebb csőre lesz szükség, de ezek  a fúvókák várhatóan könnyebben el is tömődnek, ami növeli a fenntartás költésgeit. A mostanság divatos MPR fúvókáknak is éppen ez a hátránya.

Egyenletesebb az öntözés, ha nem egyetlen "vonalat", hanem magába visszazárt kört alakú fővezetéket tervezünk. Nyilván ebben az esetben több csőre, és sokkal több földmunkára lesz szükség.

 

Foly. köv.

 

Szólj hozzá!

Címkék: praktikus kert tervezés öntözés kertépítés szempontok locsolórendszer

A bejegyzés trackback címe:

https://jeges.blog.hu/api/trackback/id/tr30755342

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása